Son Dakika Haberleri

Ayasofya Camii’nden bir müjde daha! Hepsi sökülüyor

1993 yılında Ayasofya Camii’nin ana kubbe onarımı için kurulan büyük iskele 2010 yılında kaldırılmış, ancak 2013 yılında yeniden yapılmıştır. İskelenin sökülmesi ile “Seraphim Meleklerinden” biri ortaya çıkmaya başlamıştır.

7 yıldır Ayasofya’dadır. Dev iskelenin sökülmesine başlandı. Uzun yıllar müze olarak kullanılan ve 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Camii-i Şerifi’deki dev iskele sökülüyor.

Ana kubbe onarımı için 1993 yılında kurulan ve 17 yıl kullanılan iskele, 2010 yılında İstanbul’un kültür başkenti olmasının ardından bakanlığın talimatıyla kaldırıldı. Ancak dev iskele 3 yıl sonra yeniden yapıldı.

Bu kez iç duvarların onarımı için yapılan iskeleler, proje süresi 650 gün olmasına rağmen 2013 yılından beri Ayasofya’da bulunuyordu. İskelenin sökülmesi için camide çalışmalar başladı. İşçiler yukarıdan başlayarak kademeli olarak iskeleyi söküyorlar.

Camide ise ziyaretler ve ibadetler devam ediyor. Öte yandan iskelenin bir kısmının sökülmesi ile uzun yıllar dev iskelelerle kapatılan ‘Seraphim Meleklerinden’ görülmeye başlandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı