DünyaSon Dakika HaberleriTeknoloji

Avrupa, Dağlık Karabağ’daki savaşın sonucunu belirleyen Türk SİHA’ları için sıraya girdi

Türk SİHA’larının Ermenistan’ı kırması ve Azerbaycan’a tarihi bir zafer kazandırması Avrupa’yı da harekete geçirdi. İngiltere, “çığır açan silah” olarak adlandırdığı SİHA’ları satın almak isterken, Almanya kararını küçük silahlanma yerine büyüklerin lehine aldığını üzüntüyle açıkladı. İHA’lar Türkiye’den ve Avrupa’da bir sihai meselesi yayınladı.

İHA (İnsansız Hava Aracı-Drone) ve sihai’nin (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ürettiği Türkiye, Avrupa’nın başı oldu. Dağlık Karabağ’da kullanılan ve savaşın sonucunu belirleyen “Bayraktar TB2” yi satın almak isteyen İngiltere harekete geçti. İngiltere’nin küçük boyutu ve düşük maliyetli yapısının yanı sıra, ABD’nin hantal Protector yerine Türkiye’den TB2 Bayraktar’ı tercih edeceği açıklandı.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI: DEVRİMCİ SİLAH

Türkiye’ye silah satan en büyük ülke, şimdi silah almak için sırada. Alman haber portalı ‘heisse.de’, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın “Türk SİHA’ları çığır açan silahlardır” dediğini yazdı. Dağlık Karabağ’da kullanılan Bayraktar’ın artık savaşların seyrini değiştirdiği belirtilirken, küçüklüğü, kolay kullanımı ve düşük maliyeti nedeniyle tercih edildiği belirtildi.

TARAFLAR TARAFINDAN TASARLANAN SAVAŞ

Sözcü Ali Gülen’in haberine göre Batılı uzmanlar “Dağlık Karabağ savaşı, insansız hava araçlarının sonucunu etkileyen ilk savaş” yorumu yapıyor ve çatışmanın başlamasından önce İsrail’den gelen küçük İHA’lara değiniyor.türkiye keşfi yapan Çalışma saatlerinde Baykar Makine’nin ürettiği İHA ve SİHA’ların bu kadar etkili olması Almanya’yı da şaşırttı. Almanya, daha önce üretimden uzaklaştırdığı SİHA’ları yeniden üretmek için içeride tartışıyor. Bayraktar TB2 tipi İHA’ları büyük İHA’lar ve SİHA’lar nedeniyle terk eden Almanya, artık çok pişman ve yeni bir başlangıç ​​için çalışıyor.

TÜM CEPHELERDE BAŞARILI

2015 yılından bu yana Türkiye’nin silahlı İHA’ları Suriye, Libya operasyonları ve PKK’ya karşı başarıyla kullanıldı. Türk SİHA’lar yüzlerce tankı, zırhlı aracı ve hava savunma sistemini imha etti. İngiltere, Bayraktar TB2’yi Türkiye’den 1,6 milyon Euro’dan alabileceklerini hesaplıyor.y istasyonlar ve diğer altyapılar çıkıyor, tahıl fiyatları daha da düşüyor. İngiltere “Bunu alırsak ABD’ye ödeyeceğimiz paranın onda birini Koruyucu için ödeyeceğiz” derken, Bayraktar TB2’nin tek dezavantajı olmadığı için 150 kilometrelik kısa menzili olduğu belirtiliyor. uydu kontrolü henüz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı