EkonomiKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

Asgari ücret ne kadar olacak? Komisyon bugün dördüncü ve son toplantısını yapacak

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret, bugün saat 10.30’da başlayacak toplantı sonrasında belirlenecek. Asgari Ücret Komisyonunun dördüncü ve son toplantısının ardından yeni asgari ücret açıklanacak. İşte detaylar.

Milyonlarca çalışanın günlerdir beklediği 2021 asgari ücret bugün resmen açıklanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 4 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde internet üzerinden gerçekleştirdi.

TARAFLAR TALEPLERİNİ GÖNDERDİ

Daha sonra partiler, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu TİSK ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu iki kez evde Türk işinde bir araya geldi. Karşılıklı istekler gönderildi.

TÜİK HESABINI KOMİSYONA TESLİM ETTİ

Toplantıda bir işçinin asgari geçim miktarı üzerinden üçüncü toplantı için belirlenen Türkiye İstatistik Kurumu rakamları paylaşıldı. Buna göre asgari ücret; Ağır iş kolu için 2 bin 792, orta iş kolu için 2 bin 507, hafif iş kolu için 2 bin 339 lira.

BEYAN EDİLEN ŞEKİL UYGUN DEĞİL

Açıklanan miktar işçi temsilcisi Türk-İş’i tatmin etmedi. Yapılan açıklamada, “TÜİK tarafından açıklanan rakamların maalesef çalışanların beklentilerinin altında olduğu” belirtildi.

2021 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANACAK
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı son toplantıya ev sahipliği yapacak. 2021 yılında uygulanacak asgari ücret, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında yapılacak toplantı sonrasında açıklanacak ve bugün saat 10.30’da başlayacak.

TÜRK-İŞ’İN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücretle ilgili olarak işveren ve hükümet 3 bin TL’den az teklif yapmamalıdır. 3 bin TL’nin altındaki teklif, insanları mutlu edecek bir teklif olmadığı için olmayacaktır. Çalışanları mutlu edecek bir teklif olsun. 3 bin liranın üzerinde teklif yapılmalıdır. “dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı