DünyaSon Dakika Haberleri

Anında yok eder! ABD yaptırımlarına Türkiye’den cevap! Tarih açıklandı …

Son dakika haberine göre; Hisar’a izin veren Türkiye’nin ilk milli ve yerel hava savunma füze sistemi belirlendi. Hisar A + Füze Sistemi, 2021 yılında TSK envanterine dahil edilecek.

Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi + Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi testini başarıyla geçtikten sonra, sistemin diğer serileri için tarihler belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kötü komşu bizi sahip yaptı. Şimdi İHA, SİHA, tankımız ve bir çok silahımızı yapıyoruz” ifadesiyle ambargolara karşı kullandığı tespit kapsamında orta tarihler belirlendi. ve yüksek rakımlı Hisarlar.

ABD’nin yaptırım kararının ardından, savunma konusunda Türkiye’nin yerli içeriğini yüzde 70’e çıkarması, ulusal hava savunma sistemi üzerinde çalışmaya yerli ve hız kazandırdı.

Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemi kurulum süreci devam ederken, Türkiye’nin milli hava savunma projeleri de sona yaklaştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ASELSAN ve ROKETSAN tarafından yürütülen Hisar Hava Savunma Grubu Projesi, üç farklı sistemle envantere girecek. Test süreci tamamlanan Alçak İrtifa Hisar-A + Sistemi, yatay ve dikey çekimlerde tam başarıya ulaştı.

SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ
Seri üretim aşamasında olan ve 15-20 kilometre menzile sahip olan Hisar A + Füze Sistemi, 2021 yılında TSK envanterine dahil edilecek. Aynı anda 6 hedefi vurup ateş edebilen Hisar A + etkili bir şekilde savunabilir.

SONRAKİ ‘HİSAR-O’ VAR
HİSAR projesinin ikinci füzesi Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi Hisar-O olacak. Hisar A + ‘dan daha etkili bir menzile sahip olan Hisar-O, tüm hızıyla devam eden çalışmalar sonucunda geliştirilecek. 25-30 kilometre menzile sahip olacak olan Hisar-O, son teknoloji özelliklere sahip olacak. Test çalışmalarında hedefleri tam doğrulukla etkisiz hale getiren Hisar-O, elektronik optik, elektronik kontrol merkezi ve savunma radarı gibi ekipmanlara sahiptir. Sistemin 2022 yılına kadar envantere alınması hedefleniyor.

AMBARGO NEDENİYLE ERTELENMİŞTİR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ASELSAN ve Türkiye’nin ilk milli ve yerel hava savunma füzesi sistemi olan Hisar + Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sisteminde yüksek hızlı hedef uçağı atmayı kabul eden ROKETSAN tarafından geliştirilen uzak mesafenin başarıyla imha edildiğini açıkladı. Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Bu son test, normalde yurt dışından temin edilen bir parçaya ambargo uygulandığı için birkaç ay ertelendi.

Yerel kısmı kısa sürede geliştirdik ve füzemize entegre ettik. Gizli yaptırımlar ve dolaylı müdahalelerle engellemeye çalıştıkları bu işi, yerel ve milli ürünlerle envantere almaya hazırladık. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı