Son Dakika Haberleri

Adana’da müebbet hapis cezası için adli kontrol kararı

Boğazı kesildikten sonra altını çalınan kadını öldüren iki sanık hakkında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan üç hakim, yargı denetimi şartıyla serbest bırakılarak HSK’ya şikayette bulundu.

2017 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Çerkez Karamezar ilçesinde bir eve giren iki hırsız, 72 yaşındaki hostes Kudret Yener’i boğazını keserek öldürdü.

İki hırsız daha sonra evde bulunan altını çalarak olay yerinden kaçtı.

JANDARMA HAREKETE GEÇTİ

Olayın ardından Ceyhan İlçe Jandarma Komutanlığı soruşturma başlattı.

Jandarma ekipleri evde parmak izi aldı. Ancak parmak izi bulunamadı. Ekipler, kavga çıktığı için yaşlı kadının tırnağından DNA örnekleri aldı.

KATİLLERİN AKRABASI

Jandarma daha sonra cinayeti işleyebilecek şüpheliler üzerinde köyde çalışmaya başladı. Araştırmada, cinayet ve hırsızlığı amcalarının çocukları olan şüpheli İsmail Y. (28) ve Vural Y.’nin (38) işlediği belirlendi.

Cinayet sırasında şüphelilerin köye arabayla girip çıktıkları tespit edilirken, bu anlar güvenlik kamerasıyla kaydedildi.

1 YIL SONRA YAKALANDI VE TUTUKLANDI

Ekipler, olaydan bir yıl sonra iki kişiyi yakalayıp gözaltına aldı. Kişiler “cinayet, hırsızlık ve ev dokunulmazlığını ihlal” suçlamalarıyla nakledildikleri adliyede tutuklandı.

Savcı daha sonra iddianame hazırlayarak, sanıkların “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılmasını talep etti.

Sanıkların yargılanmasına Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

DNA SONUÇLARI AÇIKLADI

Bu arada jandarma tarafından cinayet ve hırsızlığa ışık tutmak için yapılan parmak izi ve DNA örneklerinin sonuçları da Trabzon Adli Tıp Kurumu’ndan geldi.

Olaya göre kadının tırnağından alınan dokuda sanık İsmail Y.’nin DNA’sı bulundu.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Sanıkların yargılaması 2 yıl ağır ceza mahkemesinde devam etti.

Sanıklar 13 Kasım 2020’de karara çıktı. Savcı, bir yıl kaçtıktan sonra tutuklanıp yargılanan iki sanığın üç ayrı suçtan cezalandırılmasını talep etti.

Mücadeleden sonra serbest bırakıldı

Sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulunurken, 3 kadın yargıçtan oluşan Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk olarak sanıklar İsmail ve Vural Y.’yi “suçu gizlemek ve öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Bu ceza iyi halden müebbet hapis cezasına çevrilirken, heyet ayrıca hem sanıkları “gasp” suçundan 6 yıl 3 ay, “konut dokunulmazlığını nitelik olarak ihlal etmekten” 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Ancak mahkeme, iki sanığa seyahat yasağı koydu ve adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

KARARA İTİRAZ: TUTUKLANMAK ÜZERE ŞÜPHELİ

Ceyhan Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren bu karara itiraz etti.

Yeni oluşturulan mahkeme heyeti, 2 sanık için yeniden tutuklama kararı çıkardı. İki sanık, polis tarafından yakalanıp sevk edildikleri adliyede yeniden tutuklandı.

“BİR KADIN YABAN TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNDE, HAKİM BU KARARI NASIL ALABİLİR?”

Nesibe Gençer, kız kardeşini öldüren iki sanığa ömür boyu hapis cezası verildiğini, kaçma şüphesi olmadığı için mahkemede ve adli kontrolde iyi durumlarını anlayamadıklarını belirterek, “Ben olunca şok oldum. kararı duydum. Kendime hakim olamadım. Eve döndüğümde bayıldım, sinir krizi geçirdim. Bir kadın vahşice öldürüldü, 3 kadın yargıç serbest bıraktı. Yargıçlar, bu kişilerin bu kadını öldürdüğüne inanamayacağımı söyleseler anlarım, beraat ederim ama müebbet hapis cezası nedir? 42 yıllık bir avukat olan avukatım böyle bir kararı duymadı. Bu bir akıl tutulmasıdır. Başka hiçbir şey. ” dedim.

HSK’YA ŞİKAYET EDİLEN AİLE

Ablasının korkunç bir şekilde öldürülmesine rağmen 3 kadın yargıcın sanıklara iyi davranışlar sergilediğini kaydeden Gençer, şunları söyledi:

“Bir kadının cinayetinden 2 yıl hapis cezası mı? Bunlar sadece iki yıl sürdü. Her şey düzeltildi. Şüphelinin DNA’sı kız kardeşimin tırnaklarında belirdi. Güvenlik kamerası kayıtları var. Sanık Trabzon Adli Tıp’tan gelen DNA’ya inanmadı, İstanbul Adli Tıp’a gitti ve oradan sanığın DNA’sı kız kardeşimin tırnaklarında göründü. Buna rağmen böyle bir karar verilmemeliydi. Bu nedenle dilekçemi HSK’ya yazdım ve 3 kadın hâkimden şikayetçi oldum. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı