DünyaKamu HaberleriSon Dakika Haberleri

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İstanbul Sözleşmesi hakkında yorum yaptı: Hayal kırıklığı yarattı

ABD Başkanı Joe Biden’in dönemin Dışişleri Bakanı Anthony Blinken de Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını eleştirdi. Blinken, kararın ‘derin hayal kırıklığı’ olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi için ‘Kadına yönelik şiddeti sona erdirmek için küresel ölçekte geri adım atma’ olarak nitelendirilen ABD Dışişleri Bakanı Blinken de sosyal medya üzerinden paylaşımda bulundu.blink paylaşarak “The İstanbul Sözleşmesi derin bir hayal kırıklığı yaratıyor. Küresel olarak toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele etmeli ve İstanbul Sözleşmesi gibi araçlar da dahil olmak üzere kadınlara koruma sağlamalıyız. “

BENZER İFADELER KULLANDI

ABD Başkanı Biden, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından feshedilmesini “cesaret kırıcı bir adım” olarak nitelendirdi. Ankara’nın İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kararına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Biden, “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddeti Önleme olarak da bilinen Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi ve onlarla birlikte Avrupa Konseyi Sözleşmesinden Terörle ilgili ani ve beklenmedik ayrılma derin hayal kırıklığı yaratıyor” ilk sırada yer alıyor. Açıklamanın imzacıları Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde kullanmıştı.anlaş, kadın cinayetlerinin artmasının meydana geldiğini kaydeden Biden, ülkelerin kadına yönelik şiddet noktasında son bulması için birlikte çalışması gerektiğini vurguladı. Biden, “Bu karar, uluslararası hareketin kadına yönelik şiddete küresel ölçekte son vermesi için cesaret kırıcı bir adımdır” yorumunu yaptı. Dünyanın her yerinde toplumsal cinsiyete dayalı şiddete herkesin karşı olması gerektiğini belirten Biden, geçtiğimiz günlerde Gürcistan’da yaşanan kadın cinayetlerini hatırlattı. “Bu durum hepimizi üzüyor, kadınların şiddete maruz kalmadığı toplumlar yaratmak için daha fazlasını yapmalıyız” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ELEŞTİRİLERE YANITLAR

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de kadınlara yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önlemek için yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi Sözleşmesinden çekilmesine ilişkin uluslararası tepkilere ilişkin açıklamasında bulundu.açıkl Ramada, bunlarla ilgilenmek için şu açıklamayı yaptı: haklarının geliştirilmesi, şiddetin güçlendirilmesinde ve buna karşı toplumsal rolünün geliştirilmesi Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına yönelik şiddetle mücadelenin ana amacı ile hazırlanmış bir Sözleşmedir. Avrupa birçok ülkede Sözleşme ile ilgili tartışmalarda yer alıyor, bazı ülkeler Sözleşmeyi imzaladı, Sözleşmeyi onaylamışlardır.türki Cumhuriyetten çekilmekten kaçınıyor, kadına yönelik şiddetle mücadele yılını ödün veren kadın hakları formatlanmamalı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal mevzuatı en çok reklam gelişmiş normlar. Ülkemiz, kadına yönelik şiddete sıfır tolerans anlayışının yanı sıra kadın haklarının güçlendirilmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin daha etkin bir şekilde sürdürülmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte gerekli tüm tedbirleri almaya devam edecektir.

“İSTANBUL ANLAŞMASI NEDİR?

Başlangıçta “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, İstanbul Sözleşmesi, 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 121. toplantısında 34 ülke tarafından kabul edildi.Sözleş Up, Türkiye, Kuvvet dahil Ukrayna, İngiltere, Çekya, Slovakya, Moldova, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Macaristan, Ermenistan ve Bulgaristan sözleşmeyi imzaladı ancak yürürlüğe koymadı. Avrupa Birliği sözleşmeyi 13 Haziran 2017’de imzaladı. Avrupa Konseyi üyeleri Rusya ve Azerbaycan sözleşmeyi imzalamayı reddettiler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı