Son Dakika Haberleri

Ermenistan’ın viraj aldığı görüntüler

Ermenistan’ın Azerbaycan ile savaşta tarihi yenilgisinin ardından Dağlık Karabağ bölgesinden çekilmesinin ardından uluslararası mahkemelerde yargılanmasının önünü açacak 11 olay daha belgelendi.

27 Eylül’de başlayan saldırıların ardından 44 gün süren savaşta Azerbaycan ordusu tarafından tarihsel olarak yenilgiye uğratıldıktan sonra Dağlık Karabağ’dan çekilmek zorunda kalan Ermenistan’ın sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırılar da belgelendi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Ermeni askeri birliklerinin Ağdam, Barda, Fizuli, Gence, Goranboy, Naftalan ve Tatar’daki şehir, kasaba ve köylere yönelik saldırılarını araştırdı.

11 SALDIRI BELGELENDİ

Kasım ayında Azerbaycan’da bir saha araştırması yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü, Ermeni silahlı kuvvetlerinin yerleşim yerlerine balistik füzeler, güdümsüz topçu füzeleri ve büyük kalibreli top mermileriyle vurduğu 11 saldırıyı belgeledi.

SİVİLLER ASKERİ ALANLAR DEĞİL HEDEFLİDİR

Yapılan incelemelerde, söz konusu saldırılardan en az dördünde Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından atılan bombaların açık askeri hedeflerin bulunmadığı bölgelerde sivil yerleşim yerlerine isabet ettiği ve bu bölgelerde çok sayıda sivilin şehit edildiği belirtildi.

53 SAVAŞ ŞAHİTLE SÖYLEŞİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü, raporunda saldırıların 53 tanığıyla kişisel görüşmelere ve 12 telefon görüşmesine de yer verdi. HRW ayrıca 17 saldırıdan 10’unun sosyal medyada yayınlanan uydu görüntülerine, fotoğraflarına ve videolarına da baktı. Bu materyaller, saldırıların saatini ve tarihini ve yıkımın boyutunu doğruladı. Diğer saldırılar ilerideki raporlarda detaylandırılacaktır.

İLGİLENMELİDİR

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya direktörü Hugh Williamson, “Ermeni birlikleri şehirlerde ve köylerde defalarca güdümlü ve güdümsüz füzeler ve ağır toplar kullandılar. Altı haftalık savaş sırasında tekrarlanan saldırılar sivillerin yaşamlarını ve evlerini yok etti” dedi. araştırılmalıdır. ”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı