EkonomiSon Dakika Haberleri

3 kuyumcuyu sahte altın bantlı ve rahat tavırlarıyla aldatan ‘Altın Fare’ esnafı tedirgin ediyor.

Kapanış saatine yakın kuyumculara koşup alışveriş yapan ve bunu yaparken rahat bir tavır sergileyen dolandırıcı, karşı tarafa güven vermiş, etrafından aldığı sahte altın zincirleri takas ederek 15 günde bir 3 kuyumcuyu dolandırmıştır. Sarıyer’de dolandırdığı kuyumcunun kameralarına yansıyan kişi, polis tarafından aranıyor.

İlk olarak İstanbul Sarıyer’de bir kuyumcuya giden dolandırıcı, kuyumcu Caner Obruk’u bantlı sahte altın zincirle gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde dolandırdı. Zinciri değiştirmeden önce gram altın satın alan kişi, vücut dilini etkin bir şekilde kullanarak kuyumculara güven verdi. Ertesi gün bozdurduğu zinciri alacağını söyleyip kuyumcuyu bir daha ziyaret etmeyince esnaf durumu anladı. Mağazaların kapanış saatine yakın alışveriş sürecini yapan ve kuyumcu tüccarları acele ettirdi. Esnaf arasında ‘Altın Sıçan’ lakaplı dolandırıcının İstanbul’daki olayın ardından sahte zincir yöntemiyle Balıkesir Edremit’te ve ardından Ankara’da iki kez daha sahtekarlık yaptığı öğrenildi.

Zincir değiştirme bahanesiyle Sarıyer’de Caner Obruk’a ait kuyumcu dükkanına gelen şüpheli, altın takası yaptıktan sonra kuyumcuyu terk etti. İşyeri çalışanları altının sahte olduğunu anlayınca durumu polise bildirdi. İstanbul’dan ayrılan zanlı, daha sonra aynı yöntemle

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir kuyumcuyu dolandırarak İstanbul’a döndü.

Jandarma ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar sonucunda zanlı yakalandı ve gözaltına alındı. Balıkesir’de adliyeye kaldırılan zanlı serbest bırakıldı. Tahliyesinden 15 gün sonra bu kez Ankara’ya giden zanlı, Caner Obruk’a ait bir kuyumcu dükkanını dolandırdı. Olayı anlatan dükkan sahibi Caner Obruk, “Bu kişi ayın 23’ünde bize geliyor, sahte altınla bizi kandırıyor. Gidip şikayette bulunduktan sonra 15 gün geçiyor ve aynı şeyi Balıkesir’de yapıyor. Zinciri verdi 22 karat olarak hesapladık ama sonradan sahte olduğunu anladık. 15 gün sonra Edremit’te de aynısını yapıyor, jandarma tarafından İstanbul’da yakalanıyor.Salıverildikten 15 gün sonra aynı yine kişi bizi dolandırdı. 15 bin TL benim, Ankara şubemizde 18 bin TL ‘dedi. Obruk, “Çok güzel bir kaplama yaptılar,

Patenti,her şeyi zincir üzerine yazıyordu. Bu yüzden anlayamadık. Verdi, bizden 24 ayar altın aldı” dedi.

“BALDIZ’IN ALTININI YARIN GERİ ALACAĞIM”

Kişinin daha sonra sahte zinciri çıkardığını söyleyen Obruk, “Bunu ben de değiştirmek istiyorum” dedi. Zinciri kesmedik, çünkü “Yarın gelip yengemin altınını senden alacağım” dedi. Onu şüphelenmediğimiz için aldık ve parayı adama verdik. Ertesi gün gelmedi, şüphelendikten sonra kontrol ettiğimizde sahte olduğunu anladık. Çok iyi konuşuyor, samimi konuşuyor, ikna kabiliyeti çok yüksek. Bakırköy’deki güvenlik sistemleri işi yaptığını söyledi. “Öte yandan, 15 günde bir İstanbul, Balıkesir ve Ankara’da kuyumcuların güvenini kazanan ve sahte altın takası yapan zanlıya ‘Altın Fare’ lakaplı esnaf. Şu anda kolunu sallamaktan rahatsız olan Şah kuyumcular, Türkiye’de polis şikayeti üzerine elden arama operasyonu başlattı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı